Likwidacja „zielonej wyspy dla oszustów, złodziei i korupcji”

O rządowych zamiarach uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce pisaliśmy już wielokrotnie. Najnowszy plan na walkę z oszustwami podatkowymi opracowali we wspólnymi projekcie ministrowie sprawiedliwości i finansów. Jak wynika z informacji przekazanych przez rząd na konferencji, walka z oszustami wyłudzającymi albo niepłacącymi podatków, ma polegać na zaostrzeniu kar za tego typu przestępstwa, do nawet 25 lat więzienia. Premier, Beata Szydło, zapowiedziała, że śledztwa w sprawach podatkowych zostaną poddane nadzorowi Prokuratury Krajowej, a sankcje będą ściśle uzależnione od wielkości szkód. W ten sposób, zdaniem premier Szydło – do budżetu państwa wpłyną pieniądze, które zostaną przeznaczone na realizację zadań publicznych, w tym szkoły czy służbę zdrowia. Celem rządowego projektu, obok uszczelnienia systemu podatkowego oraz walki z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa, jest ochrona uczciwych podatników, czyli osób przestrzegających zasad obowiązujących w demokratycznym państwie prawa (źródło: www.polskieradio.pl).

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, na tej samej konferencji, wyraził nadzieję, czy wręcz oczekiwanie, że kara będzie oddziaływać, odstraszać i stanowić realne narzędzie nacisku w rękach przedstawicieli organów ścigania. Co do szczegółów, warto odnotować zapowiedź ministra, z której wynika, że sprawcy czynów (np. fałszowania faktur) w wyniku których szkody nie będą znaczne, zostaną ukarani karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast jeżeli szkoda, spowodowana fałszerstwem podatkowym, przekroczy kwotę 1 mln złotych, lub też sprawca uczyni z oszustw podatkowych stałe źródło dochodów, to przestępstwo tego typu będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie, sądy nie będą już mogły stosować instytucji zawieszenia kary. Jeśli natomiast wartość fałszywych faktur przekroczy kwotę 5 mln złotych, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat, a w przypadkach największej wagi będzie można trafić do więzienia nawet na 25 lat. Minister Ziobro jest również autorem projektu wprowadzającego karę konfiskaty nielegalnych majątków, która ma być stosowana w przypadku członków zorganizowanych grup przestępczych. Zbigniew Ziobro wyjaśnił też, że projekt przewiduje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary albo nawet odstąpienia od jej wymierzania. Warunkiem jest… współpraca. Ministerialny projekt, obie formy ułaskawienia przewiduje dla tych przedsiębiorców (sprawców), którzy po podjęciu współpracy, ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa i zwrócą sumę, którą ukradli budżetowi państwa.

Zdaniem ministra Ziobry, ryzyko wysokich kar i niechęć, aby „trafić do więzienia na długie, długie lata i spędzić tam sporą część życia” będzie wystarczającą motywacją do podjęcia współpracy. Minister wyraził zapatrywanie, że „na pewno wielu będzie chciało współpracować” gdyż po wprowadzeniu planowanych rozwiązań prawnych, „wielu osobom będzie się opłacało [współpracować], jeśli będą mieli perspektywę spędzenia 15-25 lat w więzieniu”. Zdaniem ministra, obecnie Polska jest „zieloną wyspą dla oszustów, złodziei i korupcji”, a trwającą patologię podatkową ukrócić mają planowane zmiany formalne. W efekcie wprowadzania tych zmian do systemu prawnego, sprawami o oszustwa podatkowe będą się zajmować wyspecjalizowane jednostki prokuratury i prokuratorzy, pod nadzorem Prokuratury Krajowej (źródło: www.polskieradio.pl).

Natomiast minister finansów, Paweł Szałamacha, na tej samej konferencji zapowiedział walkę z przedsiębiorcami fałszującymi faktury. Resorty finansów i sprawiedliwości współpracują w zakresie „penalizacji procederów fałszowania faktur VAT-owskich”. Zdaniem ministra, efektem trwających prac, ma być wprowadzenie takich zmian w prawie, które wyeliminują handel fakturami. Na szczegóły trzeba jednak poczekać. Minister Szałamacha przypomniał też, o wchodzącej w życie jeszcze w lipcu 2016 roku, klauzuli ogólnej obejścia prawa podatkowego. Zdaniem ministra, utrudni ona korporacjom ponadnarodowym tzw. agresywną optymalizację podatkową. Docelowo – całkowicie ją uniemożliwi. Autorstwa resortu finansów jest też wchodzący w życie w dniu 1 sierpnia 2016 r. tzw. pakiet paliwowy. W założeniach, ma on zlikwidować oszustwa w zakresie podatku akcyzowego i VAT, które –według informacji ministra – powodują straty dla budżetu państwa rzędu 8-10 mld złotych. Pakiet paliwowy ma stanowić skuteczną broń przeciwko działaniom profesjonalistów, czyli tych podatników, którzy żyją ze świadomego i konsekwentnego oszukiwania budżetu państwa. W założeniach, pakiet jednocześnie ma upraszczać i ułatwiać życie przedsiębiorcom działającym legalnie (źródło: www.polskieradio.pl).

Generalnie są to pozytywne rozwiązania, aby tylko nie uderzyły w uczciwych rodzimych przedsiębiorców, a międzynarodowe korporacje będą robiły co dotychczas.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *