Od redaktora

Od wielu lat zajmuję się biznesem, przeżyłem wiele postępowań w administracji i uważam, że wiele z wydawanych decyzji przez organy, szczególnie podatkowych, ma charakter tendencyjny, a niekiedy nawet opartych jest na fikcji. Wielokrotnie słyszę o sprawach skutkujących utratą zaufania obywatela do Państwa. Powodem tego są głównie przejawy bezprawia urzędniczego oraz  nieprzestrzeganie zasady równowagi stron w postępowaniu. Rozpasane wydatki budżetowe Państwa, nagrody dla urzędników z tytułu wykrywania nieprawidłowości, powodują rozrost aparatu przymusu państwowego oraz nadgorliwość organów i stronniczość w postępowaniach. Jednym słowem organy stają się sędzią we własnej sprawie i przejmują rolę sądów w postępowaniach, a podmioty gospodarcze zostają zepchnięte do roli winnego.

Potrzeba poszukiwania przez organy środków na łatanie dziur budżetowych Państwa, znacząco wpływa na ilość nakładanych kar i mandatów. Kolejne zapowiedzi polityków potwierdzają ten trend. Coraz częściej przedsiębiorcy padają ofiarą niejasnych i niespójnych interpretacji prawa podatkowego, a tam gdzie organy nie mogą znaleźć winnych, łamią i naginają prawo, a odpowiedzialność zbiorowa staje się w tych przypadkach normą. Aby wyjść obronną ręką z takich opresji, przedsiębiorca musiałby posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie w dziedzinach postępowań kontrolnych, komorniczych, czy sądowych oraz wykazać się żelaznymi nerwami. Tego trudno wymagać od osób, które na co dzień nie stykają się z takimi sprawami.

W tym miejscu będą publikowane opracowania i artykuły na temat obrony przed nadużyciami władzy urzędniczej oraz kuriozalnych rozstrzygnięć w postępowaniach. Na ich przykładzie, podzielę się spostrzeżeniami oraz postaram się zachęcić respondentów do dyskusji. Postaram się, aby prezentowane artykuły były aktualne, a poruszane zagadnienia nadążały za potrzebami przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości skorzystać z pomocy prawnej, czy wiedzy doradców podatkowych . Stąd liczę na aktywność i podsyłanie tematów, które chętnie zredaguję i omówię.

Myślę, że osoby które trafią na tę stronę  potrzebują pomocy, chcą być zapobiegliwe, lub po prostu są ciekawe tej tematyki. Zapewniam, że zespół prawników współpracujący z Kancelarią Asysta  pragnie pomóc każdemu, kto chce poznać swoje prawa i z nich korzystać. Przedsiębiorca powinien wiedzieć jak działa aparat przymusu państwowego, być na to przygotowany, powinien być zapobiegliwy i w razie potrzeby działać świadomie. Kancelaria Asysta służy radami specjalistów, doradców i adwokatów, którzy pomogą opracować strategię, a w razie potrzeby przejąć na siebie ciężar prowadzenia sprawy. Prezentowane tu publikacje mogą być pomocne w przypadku podjęcia sporu z organami. Nie każdą sprawę da się wygrać, czasami nie da się uniknąć konsekwencji decyzji organów, ale z pewnością trzeba próbować przynajmniej minimalizować straty, próbować chronić majątek prywatny przed roszczeniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prezentowane rozwiązania, procedury i strategie są zgodne z prawem i zostały wypracowane i są stosowane w oparciu o własne doświadczenie oraz kompetentne zaplecze prawników i doradców. Nie udzielamy wsparcia dla działań dążących do pokrzywdzenia wierzycieli.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *