Najczęściej powodem chęci sprzedaży lub likwidacji Spółki jest nieopłacalność dalszego jej prowadzenia. Brak czasu, trwające lub spodziewane uciążliwe kontrole, zadłużenie, trudna sytuacja rynkowa, brak możliwości osiągnięcia zakładanych celów i zysków, stałe koszty utrzymania Spółki i obowiązki wobec organów państwowych skłaniają do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakończenie działalności. Pierwsze co przychodzi na myśl, to likwidacja przedsiębiorstwa lub ogłoszenie upadłości w przypadku wystąpienia przesłanek. Takie procesy są kosztowne, czasochłonne oraz obarczone skomplikowaną procedurą, a postępowania sądowe trwają wiele miesięcy i nie gwarantują sukcesu w przypadku wystąpienia komplikacji.
Prostszym rozwiązaniem jest sprzedaż udziałów przedsiębiorstwa, które może nastąpić niemal od ręki. Spółka będzie dalej funkcjonować i wywiązywać się ze swoich zobowiązań, a powołany zarząd przez nowego udziałowca będzie dalej pełnił swoje obowiązki. Zbywca udziałów nie będzie już uczestniczył w prowadzeniu Spółki i nie będzie miał żadnych zobowiązań i obowiązków wobec Spółki. Były zarząd i udziałowcy zyskują w ten sposób czas na uporządkowanie spraw i zabezpieczenie swoich interesów. Kompetentny nabywca i jego zarząd, ze świeżym i pozbawionym emocji podejściem do toczących się spraw poprowadzi postępowania zgodnie z interesem Spółki i byłych właścicieli. Jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie, o ile mamy do czynienia z godnym zaufania nabywcą. Przekazanie kontroli nad Spółką może okazać się błędem, w przypadku gdy nowy zarząd i udziałowcy pozostawią sprawy same sobie.
Oferowane przez Nas rozwiązanie przejęcia Spółki wraz z przejęciem wszystkich obowiązków (prowadzenie wszelkiego rodzaju postępowań administracyjnych, sądowych, negocjacji i postępowań układowych), są czynione zgodne z prawem. Wykorzystywane procedury i strategie zostały wypracowane i są stosowane w oparciu o własne doświadczenie oraz kompetentne zaplecze prawników i doradców. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie oraz gwarantujemy zaangażowanie, wiedzę, doświadczenie, profesjonalizm i niekonwencjonalne rozwiązania. Poniżej prezentujemy przykładowy plan przejęcia przedsiębiorstwa.
Przykładowy plan przejęcia (kupna udziałów) przedsiębiorstwa.
CZĘŚĆ I (wymiana korespondencji elektroniczna, ew. tradycyjna, i dodatkowo ew. kontakt osobisty)
- Umowa o zachowaniu poufności oraz oferta wstępna.
- Wymiana informacji, (sytuacja Spółki, stan faktyczny, oczekiwania, strategie).
- Proces negocjacji ceny za udziały oraz prowizji za transakcję.
- Umowa przedwstępna przejęcia przedsiębiorstwa.
- Przygotowanie i dostarczenie kupującemu wszelkiej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia transakcji.
CZĘŚĆ II (czynności u notariusza)
- Uchwała – zgoda Spółki na zbycie udziałów.
- Rezygnacja wspólników z prawa pierwokupu udziałów.
- Umowa sprzedaży udziałów.
CZĘŚĆ III (czynności u notariusza)
- Zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w trybie art. 240 k.s.h.
- Uchwała – odwołanie członków zarządu Spółki.
- Uchwała – powołanie nowego zarządu Spółki.
- Uchwała – zmiana statutu spółki w zakresie zmiany nazwy firmy, siedziby, zmiany zakresu prowadzenia działalności (PKD), powołanie prokury samoistnej Spółki, przyjęcie tekstu jednolitego umowy Spółki.
- Uchwała – udzielenie absolutorium byłemu zarządowi Spółki za okres sprawowania funkcji.
- Protokolarne przejęcie od byłego zarządu wszelkiej dokumentacji oraz innych składników Spółki do rąk własnych lub przesyłką pocztową.
- Podpisanie zobowiązania nowego zarządu do dopełnienia wszelkich czynności urzędowych w wyznaczonym terminie.
- Podpisanie zobowiązania nowego zarządu do odpowiedzialności materialnej za sposób wykonywania wszelkich czynności związanych z przyjętą funkcją.
- Rozliczenie transakcji.
CZĘŚĆ IV (czynności w wyznaczonym terminie dokonywane przez nowy zarząd)
- Przygotowanie i złożenie dokumentacji do dokonania zmian w KRS, US, ZUS, GUS w uzgodnionym terminie.
- Udostępnienie klientowi (SPRZEDAJĄCEMU) konta w systemie informatycznym do śledzenia historii zdarzeń w Spółce po sprzedaży przedsiębiorstwa.